آشنايی با اجزای مادربرد

6 04 2008

با وجود نوشتن مطالب کاملي در خصوص اکثر عناصر مادربرد در شماره‌هاي گذشته و چاپ مقاله‌اي درباره مونتاژ کامپيوتر در شماره قبل ، بنا به درخواست خوانندگان محترم بر آن شديم تا بصورت گذرا و فقط در حد چند خط هريک از قسمت هاي مادربرد را معرفي كنيم.به مادربرد با دقت نگاه كنيد، آيا تمام اجزايي را كه روي آن وجود دارند را مي شناسيد؟

اين برد، اصلي ترين قسمت هر كامپيوتر مي‌باشد كه تمام قطعات يا بر روي آن نصب و يا به آن متصل مي شوند، تكنولوژي ساخت اين برد بسيار پيشرفته است. اگر به دقت به آن توجه كنيد، خواهيد ديد كه مدارهاي بسيار باريكي (باريكتر از موي سر انسان) ارتباط بين قطعات نصب شده بر روي برد را به عهده دارد. يكي از جالب ترين قسمت‌هاي اين برد،چند لايه بودن آن مي‌باشد.در حقيقت چندين لايه مدار بر روي هم پرس شده و وظيفه اتصال قطعات را بر عهده دارند.

مادربردها داراي تنوع بسيار زيادي مي باشند بطوريكه شرح مدل و تكنولوژي ساخت آنها در حوصله اين بحث نمي گنجد. در اين نوشتار سعي داريم شرح كلي در خصوص قطعات نصب شده بر روي مادر برد و نوع كار آنها را ارائه دهيم.

آشنايي با قطعات

به شكل 1 توجه كنيد تمامي قطعات يك مادربرد بصورت كامل توضيح داده شده است.

شکل 1

ZIF Socket

اولين قسمت مورد بحث ، محل نصب CPU مي‌باشد. اين سوكت معمولاً با رنگ سفيد بر روي مادربرد مشخص شده است.

به اين سوكت Zero Insertion Force) Zif Socket) نيز مي‌گويند که داراي شماره‌هاي مخصوص مانند Socket 478 ، Socket775 و … مي باشد.

CPU ها مدل‌هاي مختلف دارند كه بنا به نوع مدلشان ، بر روي مادربردهايي كه از آن نوع CPU پشتيباني مي كنند نصب مي گردند. همانگونه كه در شكل مشاهده مي كنيد اين سوكت ها داراي حفره هاي بسيار ريزي مي باشند كه پايه هاي CPU درون آنها قرار مي گيرد. البته شركت اينتل سوكت و CPU خاصي را با نام LGA 775 طراحي كرده است كه پايه ندارد و سطح زيري آن صاف است و برخلاف سوكت هاي قبلي ، پايه هايي بر روي سوكت وجود دارد كه باعث اتصال بين CPU و سوكت مي شود. اين كار باعث كمتر صدمه ديدن پايه هاي CPU شده و احتمال كج شدن آن را به صفر رسانده است .

RAM Slot

محل نصب RAM . اين اسلات، با دو عدد چفت در كنار خود وظيفه نگهداشتن رم را بر عهده دارد.

امروزه رم ها نيز داراي دو مدل SD و DDR مي باشند و مشخصه ظاهري آنها شياري كه بر روي آن قرار دارد مي باشد.اگر بر روي برد رم ، يك شيار وجود داشت رم از نوع DDR است در غير اينصورت از نوع قديمي تر ، يعني SD مي‌باشد.

البته مقايسه كلي اين دو نوع نيز بسيار مفصل بوده كه از حوصله اين بحث خارج است.

طبيعي است مادربرد مخصوص اين دو نوع نيز متفاوت است و هر كدام رم خاص خود را پشتيباني مي كند. لازم به ذكر است كه تمام ماردبردهاي موجود از رم هاي نوع DDR و پشتيباني مي كنند .

نكته مهم ديگر ، رنگ متفاوت اسلات هاي رم است. اگر در مادربردي ايلات رم ها داراي دو رنگ متفاوت باشند، به اين مفهوم است كه اين مادربرد از تکنولوژي Dual Chanel پشتيباني مي كند.

Power Connector

قسمت بعدي كانكتور پاور ( منبع تغذيه ) مي‌باشد.

همانگونه كه در شكل مشخص است دو عدد كانكتور ولتاژ، از پاور به مادربرد متصل مي شود. اين دو كانكتور يكي بزرگ و مستطيل شكل و ديگري كوچك و مربع شكل مي‌باشد (کانکتور 12 ولت مادربرد) .وظيفه اين دو كانكتور انتقال ولتاژ از پاور به مادربرد است.

IDE

اين قسمت محل نصب کابل ديتاي هارد و CD ROM مي‌باشد. توجه كنيد رنگ متفاوت كانكتور نشان دهنده نوع آن مي‌باشد معمولاً IDE1 به رنگ آبي و اكثرا هارد اصلي سيستم را به آن وصل مي كنند وIDE2 جهت نصب وسايلي مانند رايتر ، DVD Drive و CD Drive و غيره بكار مي رود. شرح كلي آن را مي توانيد در شماره 21 ماهنامه قسمت مونتاژ كامپيوتر بخوانيد.

Floppy

محل نصب فلاپي كه بوسيله كابل مخصوص ، اتصال فلاپي داريو و مادربرد را فراهم مي كند.

AGP Slot

محل نصب كارت VGA يا همان کارت گرافيک.

اكثر مادربردها داراي اسلاتAGP مي باشند ولي در مادربردها جديد اسلتي به نام PCI Express بهره مي برند كه سرعت و امكانات بهتري را ارائه مي دهد.

PCI Slot

اين اسلات ‌ها محل قرارگيري كارت‌‌هاي متداول و رايج PCI مانند كارت مودم ، كارت كپچر ، كارت TV و مواردي از اين قيبل مي باشند.

SATA Connector

اين كانكتورها به SATA Connector معروفند و هاردهايي با تكنولوژي سريال را با عمل كرده با اين تفاوت كه از تكنولوژي ساخت پيشرفته تري برخوردارند سرعت بالاي انتقال اطلاعات و حجم كمتر اين نوع كابلها و سوكت ها از محاسن آن نسبت به IDEها مي‌باشد. اين مادربرد داراي دو عدد سوكت از نوع SATA و دو عدد هم سوكت متداول IDE است و مي تواند تا شش عدد Device را پشتيباني كرده و آدرس دهي كند.

Chipset

يكي از مهمترين قسمت هاي هر مادربرد چيپ اصلي آن مي‌باشد. شايد اين قطعه را بتوان قلب مادربرد ناميد.كنترل تمام قطعات موجود بر روي مادربرد بر عهده اين قطعه مي‌باشد. يكي از دلايل گران تر بودن يک مادربرد نسبت به مادربردهاي ديگر مدل و شركت سازنده آن قطعه است. براي مثال مادربردهايي كه چيپ آنها ساخت شركت اينتل است نسبت به مادربردهايي كه چيپ آنها ساخت كمپاني هاي ديگري چون VIA ، SiS و … مي باشند از سرعت بهتر و امكانات بالاتري برخوردار مي‌باشند.

Battery Backup

اطلاعاتي مانند تاريخ ، ساعت ، پسورد BIOS ، تنظيمات مربوط به نحوه بوت شدن ، فركانس پردازنده و رم و مواردي از اين قبيل كه در برنامه BIOS مادربرد تنظيم مي گردد ، همگي در قسمتي به نام CMOS RAM ذخيره مي شود. باطري مادربرد وظيفه تغذيه اين IC را دارد.به همين دليل است كه با برداشتن باطري ، تاريخ و زمان و پسورد و ديگر تنظيمات BIOS به هم مي ريزد.

USB Port

اين پورت‌ها به نام USB معروف مي باشند. اين پورت ها به وسيله كابل‌هاي كيس به USBهاي جلو متصل شده و مي توان از آنها استفاده كرد.

Rear Panel

PS/2 Mouse

Keyboard

Serial Port

Parallel Port

Speaker

Audio

Microphone

SPDIF in

SPFIF out

شکل 2

ياد آوري : SPDIF مخفف عبارت Interface Format Sony Philips Digital و رابط صداي ديجيتال مي باشد.

منبع: رایانه خبر


کارها

اطلاعات

12 responses

8 04 2008
کاوه گیــــــلانی (لابدان)

درود
دوست عزیز خوشحالم که در این دنیای پر از نرم افزار نویس یه نفر هم پیدا شد در باب سفت افزار بنویسه!
ولی من به عنوان یه هم کیش انتقاد دارم ازت! تو که نوشتی چرا تصویر یه مادربرد قدیمی رو گذاشتی ؟ اون هم 478 ؟! از رده titan!برو این نرم افزار نویس ها رو ببین چه قمپزی (املاش نمی دونم درسته یا نه) در می کنن ! هر چند هدفت یه آمورش ساده بود ولی به نظر من اگه یه مادربورد جدید تر رو (تصویر) انتخاب می کردی بهتر بود(نفس عملت عالی بود)
غر غر کافیه فکر کنم، یادم رفت بگم خسته نباشی، من خودم هم دارم یه وبلاگ تخصصی آماده می کنم ولی فعلا گیر وقتم .
خوشحال شدم آشنا شدم باهات.
به قول یکی از دوستام
می بینمت، می خوانمت…
بدرود

8 04 2008
کاوه گیــــــلانی (لابدان)

البته خط اولم منظورم توی وردپرس بود

1 05 2008
مصطفی

thanks for every thing

6 11 2008
MOHAMMAD

az lotfetoon mamnoon
kheyli be dardam khord
vase peroje akhare termam mikhastam ke be dast avordam
age lotf konin va dar moored IT baram matlab mail konin mamnoon misham

13 11 2009
سیستم تبلیغاتی بر پایه وردپرس www.xmm.ir

[…] آشنایی با اجزای مادربرد « نیکان ۶ آوریل ۲۰۰۸ … welcome to nican.wordpress.com ….. مدیریت وبلاگ. ورود · پیگیری نوشتهها با RSS · پیگیری دیدگاهها با RSS · WordPress.com … nican.wordpress.com/2008/…/آشنایی-با-اجزای-مادربرد/ – ذخیره شده – مشابه […]

24 11 2009
حجت پیشیار

ممنون از اینکه بر خلاف دیگران ساده ومختصر والبته مفید نوشته اید

4 12 2009
مونیکا

فوق العاده بود
اجرکم عندالله

4 02 2010
moghgan

سلام
به مطالب عنوان شده در این بخش فوق العاده احتیاج داشتم
وخیلی ممنونم
موفق و موید باشید

21 01 2011
لادن

salam man daneshjoo computer hastam va farda saate 8:30 emtehan daram etelaatet khili mofid bood mamnoon

3 02 2011
اکبر آقا

مطالبتون عالی بود موفق و موید باشید

28 12 2012
علی

خوب بود استفاده کردیم متشکرم

17 08 2016
دانلود پروژه کارورزی رشته کامپيوتر گرايش نرم افزار - 0ll0

[…] آشنايی با اجزای مادربرد1 […]

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: